1. Domů
  2. Řešení
  3. Případové studie
  4. Společnost GlaxoSmithKline spoléhá na flexibilitu systémů strojového vidění od společnosti KEYENCE

Společnost GlaxoSmithKline spoléhá na flexibilitu systémů strojového vidění od společnosti KEYENCE

Jedná se o mezinárodní společnost, která chce i nadále provádět kontrolu svých produktů sama. Nyní může plně automatizovat svoje výrobní linky a zároveň minimalizovat riziko lidských chyb.

Závod společnosti GlaxoSmithKline ve francouzském Evreux se rozkládá na ploše 18 hektarů a výměra jeho budov dosahuje 100 000 m². Má 2000 zaměstnanců a vyrábí 130 milionů balení inhalačních produktů (včetně aerosolů) ročně. 85 procent jeho produkce se vyváží do 130 zemí na základě certifikátů AFSSAPS, MCA a FDA. Každou minutu dostane dávku léků vyráběných v závodu GSK Evreux 15 000 pacientů po celém světě. Velký objem výroby předpokládá komplexní systém sledovatelnosti. Jedním z inhalačních produktů vyráběných společností GSK je Diskus, což je vícedávkový práškový inhalátor, který slouží k přesnému dávkování léků. Označení každého kusu je kontrolováno systémem strojového vidění XG, který sestává ze tří kamer. První kamera kontroluje pomocí technologie OCR interní kód vytvořený YAG laserem. Druhá kamera kontroluje umístění a průměr štítku; účelem je ověřit, zda není štítek roztržený a zda jsou ze zákona povinné informace na štítku čitelné.

Štítek se tiskne na bílém pozadí rychlostí 110 až 150 úderů za minutu. Poslední kamera slouží ke kontrole speciálního štítku s černým pozadím, které se používají na japonském trhu.

„Hledali jsme takový systém strojového vidění, který by nevyžadoval žádné přímé zásahy operátorů a eliminoval tedy riziko nesprávného seřízení,“ vysvětluje Christophe Fourcin ze společnosti GlaxoSmithKline. „Operátoři jednoduše zadají kód kontrolovaného produktu do jednotky PLC pro ovládání systému strojového vidění. Nemusí tedy složitě a pracně programovat přibližně třicet různých velikostí.

Ze samého principu detekce vyplývá, že systém strojového vidění vyžaduje pravidelné změny. Z toho důvodu jsme nakonec zvolili systém strojového vidění XG od společnosti KEYENCE. Potřebovali jsme nástroj, který bychom měli plně v rukou a mohli si jej upravit podle potřeby. U konkurenčních systémů je nutné nákladné a zdlouhavé programování. Vždy je třeba počkat na odhad a poté na přeprogramování. Tento způsob práce byl pro nás velmi omezující. Se systémem XG máme vše pod kontrolou a je-li třeba, můžeme se obrátit pro pomoc na společnost KEYENCE,“ říká Fourcin.

„Instalace byla jednoduchá. Technik společnosti KEYENCE nám předal šablonu pro programování, ze které jsme mohli vyjít. Nyní mohu potřebné změny provádět sám a naučil jsem se to za jediné jednodenní školení od společnost KEYENCE. Programovací jazyk je intuitivní a nástroje pro programování nejsou nijak složité. Můžeme tedy být samostatní a neztrácet čas. Systém kromě toho nabízí i příjemné uživatelské rozhraní,“ dodává Fourcin. „Systém strojového vidění lze velmi snadno propojit s jednotkou PLC. Povšimli jsme si také, že detekce je v průběhu času stabilní a nevyvolává žádné falešné poplachy. Se systémem XG lze velmi snadno určit správné nastavení kontrol,“ říká Fourcin.

Práce se softwarovou sadou XG VisionEditor je intuitivní, rychlá a flexibilní a umožňuje programování přesně podle potřeby. Její bloková struktura umožňuje vytvářet programy jednoduchým přetahováním příkazových „bloků“. Nabízí také širokou paletu algoritmů a filtrů. Flexibilita systému je možná i díky tomu, že uživatel může vložit zdrojový kód v jazyce C a vytvořit tak vlastní algoritmus nebo filtr. „Díky blokové struktuře programu ihned víme, které funkce potřebujeme použít,“ vysvětluje Fourcin.

Nástroje pro ladění a protokol sledování (tj. protokol, do něhož se zaznamenávají vstupy/výstupy a průběh vykonávání programu a příkazy a vstupy/výstupy v jednotce PLC) umožňuje testovat jak program strojové kontroly, tak rozhraní s jednotkou PLC a urychlit tak integraci do systému.

Systém strojového vidění XG je součástí plnohodnotného kontrolního systému společnosti GlaxoSmithKline. „Naším cílem je omezit na minimum nutnost lidských zásahů a zvýšit tak spolehlivost našich procesů. Dalším krokem je dálkové ovládání jednotky PLC pomocí časovaného řešení. Díky tomu lze detekci se systémem KEYENCE plně automatizovat a centralizovat,“ dodává Fourcin.